محل تبلیغات شما

تحلیل درخت رویداد (ETA)

تحلیل درخت رویداد (Event Tree Analysis):

روش تحلیل درخت رویداد (Event Tree Analysis)، همانند تحلیل درخت خطا (Fault Tree Analysis) یک ابزار در ارزیابی ریسک است که می ‏تواند به صورت كیفی و یا كمی بکار گرفته شود. اگر به صورت کیفی بکار رود ابزاری در خدمت شناسایی مخاطرات است و در صورتیکه کمی شود در ارزیابی ریسک کاربرد خواهد داشت. هنگامی كه عملكرد موفق یک سیستم وابسته به عملكرد تعیین شده زیر سیستم‏ های مربوطه باشد، درخت رویداد ابزار مناسبی جهت تحلیل این سیستم‏ ها خواهد بود. این تحلیل عموماً برای سیستم‏ های پیچیده كاربرد دارد. معمولاً هر درخت رویداد با یک حادثه اولیه شروع شده و سپس این حادثه اولیه منجر به پیامدهای بعدی خواهد شد، در نتیجه جهت تحلیل کیفی تر می‏ توان این توالی ها را به صورت مدل درخت رویداد درآورد.
روش تحلیل درخت رویداد به منظور محاسبه احتمال پیامدهای متنوعی كه در صورت وقوع یک واقعه ابتدایی ممكن است رخ دهد، مورد استفاده قرار می گیرد. برخلاف درخت خطا که دلایل یک واقعه نامطلوب کلی به جزئیات واکاوی شده و تحلیل می‏ شود در درخت رویداد با شروع از یک واقعه آغازکننده سعی در پیش بینی توالی وقایع می‏ شود تا حالات ممکن ایمن یا آسیب ‏رسان کشف شود. یک نمونه درخت رویداد در شكل (1)  نشان داده شده است.


    
     Event Tree Analysis (ETA)
شکل 1. درخت رویداد مربوط به رهایش گاز


این روش تکنیکی برای ارزیابی حوادث خطرناکی است که پیشگیری از آن نیاز به مراقبت‏ های ویژه دارد. مواردی مانند نفت و گاز تحت فشار، سیال‏ های بسیار داغ، تجهیزات در ارتفاع، اشیای متحرک مانند بالگردها و کشتی‏ ها، مواد منفجره، مواد رادیو اکتیو، سرو صدا و مواد سمی. این روش غالبا در فازهای اول پروژه انجام می شوند یعنی زمانی که پروژه در فاز طراحی مفهومی و مهندسی است. البته نیاز نیست که طراحی تفصیلی به طور کامل تمام شده باشد اما اجرای این روش در شروع پروژه موجب می شود که در صورت وجود خطری بارز، بتوان به راحتی و پیش از آنکه هزینه زیادی متحمل شویم پیشگیری کنیم.

 

مزایا:

- این روش قابلیت نمایش گرافیکی از روند شکل‏ گیری یک حادثه را ارائه می دهد.
- با استفاده از این روش تمامی حالت‏ های خروجی از یک حادثه اولیه مورد بررسی قرار می گیرد و اهمیت عملکرد یا شکست سیستم‏ های کنترلی ارزیابی می‏ شود. 


معایب:

- اغلب برای انجام آن نیاز است تا خطرات پیشتر به وسیله یک روش دیگر شناسایی و پیامدهای آن ها مشخص شود.
- در این روش به سختی می توان تاخیر عملکرد سیستم ‏های کنترلی را ارزیابی کرد و نوع تحلیل آن بر مبنای موفقیت یا شکست کامل عملکرد است.
- این روش پیچیدگی‏ ها و محدودیت‏ هایی دارد که نمی‏ توان به راحتی برای هر خطری از آن بهره برد.

_تمرین برای آمادگی آزمون تافل (بخصوص بخشspeaking)_کتاب how do you doصفحه 7و8_{Practice to prepare For toefl testing }

Using water instead of gasoline Reactor for heat transfer!(استفاده ازگازوییل بجای آب برای انتقال حرارت راکتور!)

روش Event Tree در تحلیل حرارت راکتور

درخت ,روش ,رویداد ,تحلیل ,یک ,های ,درخت رویداد ,این روش ,تحلیل درخت ,حادثه اولیه ,یک واقعه ,درخت رویداد event

مشخصات

آخرین مطالب این وبلاگ

برترین جستجو ها

آخرین جستجو ها

تبلیغات متنی
نمایندگی پاکدشت NINJA saygraphheadro Jeffrey's blog تور مسافرتی | تور ارزان و لحظه آخری | کلبه گردشگری berdeskbocup tentpolocphy چاپ دیجیتال کارت ویزیت سام Robert's notes Christopher's info